10 najbardziej obiecujących technologii jutra

Kilka dni temu w kampusie MIT zakończyła się zorganizowana pod auspicjami Technology Review dwudniowa konferencja na temat najbardziej obiecujących technologii przyszłości. Konferencja była uzupełnieniem raportu, który ukazał się niedawno w TR. Raport wymienia dziesięć wschodzących technologii (10 Emerging Technologies), które w najbliżej przyszłości odegrają ważną rolę w kształtowaniu naszego świata.

Autorzy raportu jako istotne z punktu widzenia przyszłości świata wymieniają: interaktomikę porównawczą, nanomedycynę, epigenetykę, kognitywne radio, reprogramowanie komórkowe, obrazowanie tensora dyfuzji, uniwersalne uwierzytelnianie, nanobiomechanikę, wszechogarniającą bezprzewodowość, elastyczny krzem.

Przypuszcza się, że te właśnie technologie będą miały znaczący wpływ na rozwój cywilizacyjny, gospodarkę, medycynę, jakość życia, czy nawet kulturę.

Poszczególne technologie w skrócie przedstawiają się następująco:

Interaktomika porównawcza (Comparative interactomics) operuje na styku medycyny i biologii, i zajmuje się badaniem wpływu, jaki zachodzi między tak zwanymi omami (np. genom) u różnych gatunków organizmów żywych. W interaktomie chodzi o poznanie wzajemnych interakcji między genami, RNA, proteinami, metabolitami. Ta wiedza pozwala poznać mechanizmy działania leków, i przyczynić się do opracowania skuteczniejszych, lub ulepszenia już istniejących np. poprzez redukcję efektów ubocznych.

Nanomedycyna (Nanomedicine) dotyczy superminiaturowych urządzeń wprowadzanych do organizmu w celu naprawy uszkodzonych narządów lub precyzyjnego dawkowania lekarstw bezpośrednio w miejscu schorzenia. Największe i najwcześniejsze nadzieje wiąże się z nanocząsteczkami stosowanymi w zwalczaniu nowotworów. Pierwsze zastosowania spodziewane są w bardzo niedalekiej przyszłości.

Epigenetyka (Epigenetics) to jedna z wielu dziedzin genetyki. Zajmuje się ona chemicznymi interakcjami genów, jakie znajdują się w każdej ludzkiej komórce. Rozwój tej dziedziny nauki ma pozwolić na wyłowienie wzajemnych subtelnych powiązań, interakcji, różnic między poszczególnymi genami, np. w komórkach zdrowych i nowotworowych. Pozwoli to na precyzyjne diagnozowanie i ukierunkowane leczenie.

Kognitywne radio (Cognitive radio) ma być rozwiązaniem dla coraz bardziej „zaśmieconego” przez coraz większą mnogość urządzeń pasma częstotliwości w sieciach radiowych. Rosnąca popularność telefonii komórkowej, sieci bezprzewodowych, tagów RFID, czujników wszelakiego rodzaju powoduje, że znalezienie częstotliwości, które się wzajemnie nie zakłócają będzie coraz trudniejsze. Stąd też urządzenia radiowe mają w przyszłości posługiwać się mechanizmami wyszukiwania dostępnego pasma częstotliwości w celu optymalizacji transmisji.

Reprogramowanie komórkowe (Nuclear reprogramming) dąży do pozyskiwania komórek macierzystych za pomocą innych metod niż uzyskiwanie ich z ludzkich embrionów. Dokonuje się tego np. za pomocą produkcji sklonowanych komórek, które mają cechy komórek macierzystych, jednak nie pochodzą z embrionu.

Obrazowanie tensora dyfuzji (Diffusion tensor imaging) jest nową odmiana rezonansu magnetycznego, która wykorzystuje obserwowanie ruchu cząsteczek wody w mózgu w celu lepszego zobrazowania procesów w nim zachodzących. Dzięki tej metodzie możliwe jest zobrazowanie struktury połączeń włókien nerwowych łączących różne obszary mózgu.

Uniwersalne uwierzytelnianie (Universal authentication) ma rozwiązać problem bezpieczeństwa w sieci Internet. Za pomocą np. jednokrotnego uwierzytelnienia byłoby wtedy możliwe swobodne poruszanie się w całej sieci w sposób bezpieczny i jednoznacznie wskazujący tożsamość użytkownika.

Nanobiomechanika (Nanobiomechanics) poprzez potraktowanie człowieka jako mechanizmu, który podlega działaniu mikrosił wewnątrz komórek, czy narządów próbuje znaleźć bardziej precyzyjne metody diagnostyki i różnicowania chorób.

Wszechogarniająca bezprzewodowość (Pervasive wireless) ma oferować możliwość swobodnego komunikowania się wszelkich urządzeń radiowych między sobą. Będzie to wymagało przede wszystkim ustalenia wspólnego dla wszystkich urządzeń standardu komunikacji.

Elastyczny krzem (Stretchable silicon) ma pomóc w wytworzeniu ekranów, które można swobodnie zwijać, kształtować bez ryzyka ich uszkodzenia. Nie rozwiążą tego urządzenia zbudowane na bazie półprzewodników organicznych ze względu na ograniczenia wydajności i zastosowań. Dlatego trwają badania nad elastycznymi półprzewodnikami krzemowymi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.